Filmy bliski wschód

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje bliski wschód. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

W roku 1184 kowal z francuskiej kuźni Balian traci swoją ukochaną żonę która popełnia samobójstwo z powodu żalu za swym zmarłym dzieckiem. Pojawia się niedługo lord Godfrey, baron Ibelinu który twierdzi, że jest jego ojcem i proponuje mu życie krzyżowca. Wkrótce Balian zmuszony jest uciekać z wioski i postanawia udać się wraz z nim do Jerozolimy, gdzie będzie mógł odnaleźć święte odpuszczenie swoich grzechów.
Opowieść o towarzyskich i finansowych powiązaniach najbardziej wpływowych ludzi świata, o ich tajemnicach skrzętnie ukrywanych przed opinią publiczną. To film jednocześnie przerażający i zdumiewająco zabawny. Reżyser z błyskotliwą ironią ujawnia i zestawia ze sobą fakty tak szokujące, że zrobiono wiele, aby nie dopuścić do dystrybucji tego filmu. Nie udało się.

Carlos

6,3
Zrealizowana z rozmachem, ponad pięciogodzinna filmowa biografia słynnego wenezuelskiego terrorysty, Ilicha Ramíreza Sáncheza, znanego lepiej jako Carlos lub Szakal. Film Assayasa przyjmuje perspektywę samego Carlosa. Śledzimy jego krwawą karierę od skromnych początków w palestyńskim ruchu oporu we wczesnych latach 70., przez zamachy bombowe w Europie Zachodniej finansowane przez Syrię czy NRD, po aresztowanie przez francuskie służby specjalne w 1994 roku. Jak mówi sam reżyser, nie jest to film polityczny, ale próba konfrontacji z mitem Szakala jako rewolucyjnego idealisty. Nasuwają się porównania z Che Stevena Soderbergha, jednak film Assayasa jest nie tylko bardziej dynamiczny i lepiej zrealizowany, ale też bliższy faktom – unika gloryfikowania głównego bohatera. Carlos, świetnie zagrany przez charyzmatycznego Édgara Ramíreza, jest fascynujący i uwodzicielski, ale również próżny i dziecięco naiwny. Widzimy, jak łatwo idealizm zamienia się w fanatyzm, a działanie "na rzecz ludzi" łączy się z zupełnym brakiem poszanowania ludzkiego życia.


W sierpnie 1976 roku 5-letni Fergus pierwszy raz idzie do szkoły. Tam poznaje Frankie'go z którym połączy go przyjaźń na całe życie. Jako nastolatkowie będą razem wagarować, by pić alkohol i marzyć o dalekich podróżach. W jakiś czas później Fergus zrealizuje to marzenie stając się członkiem brytyjskich służb specjalnych SAS. We wrześniu 2004 roku nadarza się okazja, by obaj przyjaciele mogli razem wyjechać. Były komandos i jego stary kolega udają się do Bagdadu, by tam pracować jako ochrona. Dla Frankie'go ta podróż będzie ostatnią w życiu; w 2007 ginie na Route Irish,, jednym z najbezpieczniejszych miejsc w mieście. Fergus nie che uwierzyć w oficjalne wyjaśnienia i rozpoczyna prywatne śledztwo.
Emad mieszka w Bil'in, na zachód od miasta Ramallah, na Zachodnim Wybrzeżu. Pierwszą kamerą zarejestrował jak izraelskie buldożery w 2005 roku najechały na wioskę i wyrwały oliwne drzewka z ziemi. W tym miejscu, wzdłuż ziemi jego znajomego, powstał wielki mur oddzielający żydowskie miasta od Palestyńczyków. W pierwszych dniach oporu przeciwko żydowskim osadnikom i obecnym wszędzie żydowskim żołnierzom urodził się syn Mada – Gibreel. Emad dokumentował jak chłopiec dojrzewał i stał się świadomym uczestnikiem pokojowych, antyizraelskich protestów, a także jak szybko i silnie rozrastał się mur graniczny. Eman zarejestrował również, jak sympatycy z całego świata, również z Izraela, zapewniali pomoc wiosce, ale gdy opór się zwiększał i sytuacja mocno przybierała na sile, zaczynały się aresztowania, a mieszkańców wioski zabijano. Emad nadal kręci swój film, pomimo próśb żony, która boi się negatywnych konsekwencji. 5 rozbitych kamer to nie tylko fascynujący obraz, dokumentujący unikalne zdarzenia z historii żydowsko-palestyńskiego konfliktu, lecz również bardzo osobista, poruszająca filmowa wypowiedź na temat walki palestyńskiej wioski przeciwko przemocy i opresji.
Pisarka, podróżniczka, archeolog, agentka brytyjskiego wywiadu. Niezwykła kobieta, która w czasach emancypacji stała się jedną z najważniejszych osób kształtujących politykę Imperium Brytyjskiego na Bliskim Wschodzie. Gertrude Bell robiła zawsze to, na co miała ochotę. Uwielbiała ryzyko i adrenalinę. Niektórzy mówili o niej „zarozumiała pannica z Oxfordu”. Konsekwentnie udowadniała, że jest lepsza od mężczyzn. Osiągnęła pozycję w świecie arabskim, która wówczas wydawała się dla kobiety niemożliwa, nawet w Wielkiej Brytanii. Jej życie to przygoda, w której spełniały się wszystkie marzenia – poza jednym – miłością.
Akcja filmu Kathryn Bigelow, autorki takich obrazów jak „Na fali”, „Dziwne dni” czy „Przekleństwo wyspy”, dzieje się w Iraku i opowiada o dokonaniach elitarnej jednostki saperów. James (Jeremy Renner)obejmuje dowództwo nad oddziałem wykwalifikowanych specjalistów w czasie trwania poważnego konfliktu. Zaskakuje swoich podwładnych decyzjami, które sprawiają, że wydaje się, że śmierć jest mu obojętna. W czasie gdy żołnierze próbują okiełznać swojego nieprzewidywalnego dowódcę, irackie miasto, w okolicach którego stacjonują, pogrąża się w chaosie. dramat wojenny
Akcja filmu jest osadzona w niedalekiej przyszłości, w postapokaliptycznym Los Angeles. Fabuła skupi się na trzech postaciach: aktorze filmów akcji, który cierpi na amnezję (The Rock), byłej gwieździe porno, która jest w trakcie zmieniania swojego życia (Sarah Michelle Gellar) i ekscentrycznych bliźniakach (Seann William Scott). Ich przeznaczenia skrzyżują się ze sobą i spowodują zamieszanie, które odczuje cała ludzkość.
Deep State to serial sensacyjny, który z pewnością wzbudzi w widzach wielkie emocje. Akcja serialu rozgrywa się w Wielkiej Brytanii, USA, Libanie i Francji. Fabuła wprowadzi nas w realia dwulicowego i bezwzględnego świata wywiadu, w którym wyrzuty sumienia są równoznaczne z wydaniem wyroku śmierci na siebie samego i swoich bliskich.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…